Цены в связи с курсом неактуальные, уточняйте у менеджеров
Режим работы: Пн-Пт 10:00 до 17:00 вых. Сб. и Вс.

Новости

03.12.2018
Діти зі зміненою ДНК


Народилися перші діти з штучно зміненими генами
Дослідник з КНР за допомогою методу CRISPR видалив у ембріонів ген CCR5, який "відкриває ВІЛ двері в клітини організму". Багато вчених його засудили.
Kитайский вчений Цзянькуй Хе на початку тижня заявив про народження перших в світі дітей з відредагованим геномом. 28 листопада на конференції в Гонконгу Хе розповів про ще одну вагітність в рамках цього проекту. Влада почала розслідування щодо законності дій вченого, а більше ста китайських вчених написали відкритого листа, в якому звинуватили Хе у відкритті ящика Пандори. 
Хе Цзянькуй заявив, що змінив гени ембріонів за допомогою методу CRISPR, в результаті чого народилися перші в світі діти з модифікованим геномом. Ними стали дівчата-близнюки Лулу і Нана. В експерименті взяли участь сім пар з програми лікування безпліддя. Всі чоловіки були ВІЛ-інфіковані, а жінки - здорові. Всього вченому вдалося відредагувати 16 з 22 ембріонів, 11 з яких використовувалися в шести спробах - одна з яких вже закінчилася вагітністю та пологами.
Його метою було не лікування або запобігання спадкових захворювань, а наділення організму здатністю до несприйнятливості ВІЛ.
Хе Цзянькуй стверджує, що видалив у дівчаток ген CCR5, який "відкриває ВІЛ двері в клітини організму", чим забезпечив їм імунітет до вірусу. У відеозверненні вчений назвав народження двох здорових дітей зі зміненими генами "історичним проривом Китаю в профілактиці захворювань". "Тепер вони будуть здорові, а у батька з'явився сенс жити і працювати", - сказав вчений.
Поки результати його роботи не публікувалася в наукових журналах і не перевірялася іншими генетиками. Про свою роботу вчений розповів одному з організаторів міжнародної конференції по редагуванню генів в Гонконзі, а пізніше дав агентству AP інтерв'ю. "Суть модифікації полягає в тому, щоб надати організму несприйнятливість до вірусу ВІЛ. Подібна мутація природно зустрічається серед людей, але дуже рідкісна", - пояснив Хе.
Редагування відбувалося під час екстракорпорального запліднення. Він зазначив, що хоче прокласти шлях таким дослідженням в подальшому. "Суспільство вирішить, що робитиме далі", - підкреслив вчений.
28 листопада на конференції в Гонконгу вчений заявив, що в рамках цього проекту є ще одна вагітність.
Метод спрямованого редагування генома, званий CRISPR-Cas9, був виявлений вченими зовсім недавно. Активні лабораторні експерименти, спрямовані на вивчення можливостей методу, проводяться з 2012 року. Це відносно простий спосіб, який на генетичному рівні може допомогти в лікуванні смертельних захворювань. Поки в США і Європі заборонено застосування методу на людському організмі і дозволено тільки в рамках лабораторних досліджень.
Китай - одна з найбільш просунутих в плані роботи з людськими генами країн. У законах КНР, на відміну від багатьох інших країн, немає прямої заборони на роботу з генами ембріонів. З 2015 року вчені країни, за інформацією газети Wall Street Journal, відредагували гени 86 осіб, хворих на ВІЛ і раковими захворюваннями.
Проте випадків народження дітей зі зміненими генами до випадку з Хе Цзянькуем зареєстровано не було.
Цзянькуй навчався в Америці, перш ніж відкрити лабораторію і почати дослідження на батьківщині, в Південному науково-технологічному університеті в Шеньчжені. Також у нього є дві власні "генетичні компанії". Китайський дослідник пояснив, що протягом декількох років проводив дослідження на мишах і мавпах, а потім на людських ембріонах, і навіть збирався запатентувати свій метод. Вибір редагування генома для боротьби з ВІЛ він обгрунтував тим, що цей вірус представляє серйозну проблему для Китаю. Він також зазначив, що його університет не знав про проект, який Хе фінансував з власних коштів.
На вченого обрушилися з критикою. Президент університету Чень Шіі скликав екстрену нараду, на якій зібрав всіх вчених, що мали хоча б непряме відношення до проекту, і оголосив їм, що ЮУНТ не має до цього ніякого відношення. Керівництво університету оголосило, що Хе Цзянькуй серйозно порушив стандарти академічної етики і що університет збирається провести розслідування. Експертна рада з медичної етики міста Шеньчженя також повідомила, що розпочинає розслідування відносно Хе Цзянькуя.
Національна комісія з охорони здоров'я Китаю має намір ретельно перевірити законність дій вченого. Багато дослідників були вражені експериментом Хе. 122 китайських вчених написали відкритого листа, в якому засудили свого колегу і закликали уряд різко обмежити роботу з генами людини.
Проти подібних експериментів виступив і один із творців технології генетичного інжинірингу CRISPR Фен Чжан. Він заявив, що "при нинішньому стані технологій" вважає розумним введення "мораторію на підсадку модифікованих ембріонів". Він також вказав на те, що, зменшивши ризик захворювання на ВІЛ, дві новонароджені дівчинки отримали підвищений ризик захворювання на лихоманку Західного Нілу. Однак знаменитий генетик Джордж Черч з Гарвардського університету підтримав китайського вченого, назвавши редагування генів для протистояння ВІЛ виправданою спробою, оскільки це захворювання несе "серйозну загрозу для охорони здоров'я".